Alternativní léčebné postupy   

 

 

Melissa officinalis

Meduňka lékařská. Velmi jemný extrakt, ideální pro citlivou pleť a pleť se sklonem k tvorbě vyrážek a alergických reakcí. Má protisvědivé a sedativní účinky, zklidňuje pleť a pokožku celého těla, včetně vlasové.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Odvar z jeho květů zjemňuje pleť a činí ji vláčnou.

 

Mimické vrásky

Také dynamické vrásky, způsobované stahováním svalů, které jsou pokryty kůží. Nejčastěji se dynamické vrásky vyskytují mezi obočím, přes čelo a na lících poblíž vnějších koutků očí, kde se jim říká vějířky.

Mochna nátržník (Potentilla erecta)

Vytrvalá bylina, oddenek obsahuje zejména třísloviny tormentilové – až 20%, které mají protizánětlivý ú­činek na pokožku.

 

Montmorillonite

Zelený jíl. Má vysoký obsah minerálů a dalších živin, používá se zejména jako ingredience hlubokočistících pleťových masek k odstranění nečistot a k vyvážení a čistotě pleti.

Mořská řasa hnědá

Má vysoký obsah stopových prvků, polyfenoly, soli železa, aminokyseliny, široká škála vitamínů, A,B,C,D a E, vysoký obsah jódu a polysacharidů, staví tuto řasu na přední místa v přípravcích na zrychlení metabolismu.

Mořské chaluhy

Mají výživné, hydratační, revitalizační a zjemňující účinky a využívají se při léčbě akné, padání vlasů a vyhlazování vrásek.

 

 

Oenothera biennis

Pupalkový olej. Má výborné uklidňující účinky na pleť, vysoký obsah esenciálních mastných kyselin. Je zdrojem vzácné gamma-linolové kyseliny (GLA), která se nachází také v mateřském mléce. Pupalkový olej je vynikající při léčbě ekzému, suché kůže a vlasové pokožky.

Olea europaea

Prášek z pecek oliv. Využívá se jako jemný exfoliant. (peeling)

Olea europaea oil

Olivový olej s vysokým obsahem kyseliny olejové. Používá se pro své vynikající účinky na pokožku celého těla, změkčuje a vyživuje.

Olej Amarantový

Používá se především v přípravcích pro suchou a citlivou pleť.

Olej Arganový

Nejoblíbenější složka současných anti-aging produktů. Dodává pokožce jemnost a navrací jí zářivý vzhled.

Olej Avokádový

Mimořádně vhodný pro suchou a citlivou pokožku. Snadno vsakuje, často se kombinuje v různých druzích přírodních masek pro uvedené typy pokožky.

Olej Broskvový

Je vhodný do přípravků určených pro suchou a stárnoucí pokožku, má dobré protivráskové účinky. Vsakuje pomaleji, proto se používá v přírodních masážních olejových směsích . Dodává pokožce sametovou měkkost a hladkost.

Olej Čajovníkový

Je známý také pod názvem Tee Tree Oil (TTO). Patří mezi nejsilnější přírodní antiseptika. 

Olej Jojobový

Je to v podstatě tekutý vosk složený zejména z vyšších mastných kyselin, vyšších alkoholů. Je vysoce stabilní, nežloutne. Dobře se vstřebává do všech druhů pokožky, Dodává povrchu pokožky tmavou – okem neviditelnou, pevnou, odolnou a elastickou vrstvu, která ji vyživuje a ochraňuje před nepříznivými vlivy prostředí, aniž bránila její normální činnosti. Zajišťuje povrchové i hloubkové promaštění pokožky, zlepšuje regulaci mastné sekrece pokožky. Nevyvolává žádné dráždění pokožky, ani alergické reakce.

Olej Kokosový

Je vhodný pro každodenní péči o suchou a citlivou pokožku celého těla – hydratuje ji a zabraňuje jejímu vysychání.

Olej Mandlový

Rychle vsakuje do pokožky, zklidňuje, změkčuje a zvláčňuje pokožku. Má velmi dobré účinky na suchou, citlivou i stárnoucí pokožku. Pro dobrou snášenlivost je též vhodný pro citlivou dětskou pokožku.

Olej Meruňkový

Vhodný je zejména pro suchou a stárnoucí pokožku. Má výrazně dobrý efekt na vyhlazování vrásek!

Olej Olivový

Pro kosmetické účely se zbavuje kyselosti a dále čistí. Zabraňuje vysušování pokožky a zároveň i tvorbě vrásek.

Olej Růžový

Zmírňuje záněty, ekzémy a podráždění pokožky, zabraňuje rozmnožování bakterií, podporuje tvorbu membrán vázajících buňky mezi sebou, čímž významně přispívá k regeneraci poškozené pokožky. Výborně se uplatňuje v elitních přírodních přípravcích určených na suchou, poškozenou, případně stárnoucí pokožku.

Olej Saflorový

(Také světlicový nebo bodlákový) Má velmi dobré ochranné a regulační schopnosti a nachází dobré uplatnění v přípravcích na čištění pokožky. Zlepšuje elasticitu pokožky.

Olej Sezamový

Vhodný je pro suchou, polosuchou a stárnoucí pokožku. Obsahuje vitamín E, lecitin, methionin, z minerálů vápník, magnézium a fosfor. Díky tomu a díky obsahu přírodních antioxidantů sezamolu a sezamolínu zpomaluje stárnutí buněk.

Olej z hroznových jader

Obsahuje nejsilnější antioxidant, jaký věda zná. Má schopnost regulace mastnoty a je jedním z mála olejů vhodných pro mastnou a středně mastnou pokožku. Stahuje, ale neuzavírá póry! Pro suchou pokožku se může míchat s jiným vhodným typem oleje. Napomáhá rychlé regeneraci pokožky.

Olej z pšeničných klíčků

Je mimořádně výživný pro suchou a stárnoucí pokožku. Pomáhá předcházet také vzniku strií a uvolňování tkáně během těhotenství.

Oleje Esenciální

Oleje lze použít do koupelí, k masážím, inhalacím, zábalům, obkladům, do aromalamp.

Ovesné vločky

Jsou přírodním čistícím a tonizujícím přípravkem, mají mírně exfoliační účinek, především v pleťových maskách a peelincích. Mohou přispívat k jemnému bělení skvrn na pokožce a k odstranění dalších nedokonalostí.

 

Světlík lékařský

Má zklidňující, protizánětlivé a anti-alergické vlastnosti. Odstraňuje příznaky únavy a podráždění. Redukuje otoky, dokonale hydratuje a vyhlazuje pokožku kolem očí.

 

Výtažek z kořene žen-šen

Má stimulační a tonizační vlastnosti, v kosmetice se používá do pleťových masek, mlék, výživných nočních krémů.

Výtažek z limetky

Má příznivé astringentní, harmonizující a stimulační účinky na pleť, napomáhá redukovat nežádoucí pigmentaci.

Výtažek z lotosu

Pokožku hydratuje a chrání před negativními okolními vlivy a hlavně čistí. Proniká hluboko do nitra pórů, které zbavuje toxinů.

Výtažek z máty peprné

Má chladivý, zklidňující a hojivý účinek. Je známo, že projasňuje skvrny. Používá se v pleťových tonikách pro tonizaci a osvěžení mastné pleti.

Výtažek z okurky

Používá se zejména do pleťových krémů, mlék, pleťových vod a to zejména pro své adstringentní a chladící účinky.

Výtažek z oliv ( olea europaea )

Podporuje tvorbu kolagenu, urychluje látkovou výměnu v buňkách a zpevňuje pokožku. Díky němu se tak zlepšuje odolnost pleti vůči stárnutí, zejména pak způsobeném UV zářením.

Výtažek z orchideje

Podporuje buněčnou obnovu a snižuje příznaky stárnutí, zajišťuje vitalitu, zářivost a pevnost pokožky.

Výtažek z rozmarýnu

Zlepšuje krevní oběh a tím pokožku významně prokrvuje. Je vhodný pro mastnou, nečistou a zralou pleť. Přidává se do masážních či koupelových olejů (při ztuhlosti svalů a kloubů), je vhodný pro sportovní masáže.

Výtažek ze zeleného čaje

Jedná se o silný antioxidant (až 20x silnější než vitamín E), který brání tvorbě rakovinotvorných volných radikálů.

 

 

 

 

 

Matrace a bolestivá záda

Bolesti v zádech jsou jednou z nejčastějších  problémů v rozvinutých  zemích. U některých pacientů se najde  např.  změněná meziobratlová ploténka, vybočená páteř apod, asi u 85 % pacientů není nalezena žádná organická příčina.  3/4 dotázaných ortopedů doporučuje  spíše tvrdou matraci.  Byla provedena studie s 313 pacienty, kteří se stěžovali na bolesti v zádech, hodnocena byla tvrdost matrace a studie vyhodnocena po 90 dnech. Lépe se cítili pacienti na středně tvrdé matraci , neměli tak často bolest, lépe vstávali oproti pacientům , kteří spali na tvrdém.  

( z článku otištěném v Lancetu 2003, str1599)

 

 

 

 

Hydroterapie- „ zázračné výplachy střev“

            Opakovaně se na mě obracejí pacienti s otázkou, zda doporučuji  výplachy střev jako prevenci nádorů střeva. Vím, že existuje řada pracovišť, kde si můžete za částku asi 500 Kč dopřát výplach střev. Dokonce se mnou kdysi chtělo jedno zařízení spolupracovat a napsat si do reklamy moje jméno a MOÚ. Výplachy nedoporučuji. Není totiž pravda, že stolice zůstává ve střevu a pokrývá ho  nánosem, který se nedá seškrábnout ze stěny, ani není pravda, že Vám bez proplachu hrozí otrava. Člověk je vytvořen velmi důmyslně a zdravé střevo hned tak něco nepropustí. Výplachy se zbavujete navíc cenné bakteriální flóry, kterou potřebujete k trávícím procesům. Však někteří jistě vědí, že např. po vybití bakterií ( při užívání některých antibiotik např. při angině apod), následují průjmy. Pravidelné výplachy navíc mohou ovlivňovat vyprazdňovací reflex. Někteří experti na výplach střeva se ohání princeznou Dianou, ale ona nedělala jen věci obdivuhodné a moudré, například se nutila zvracet po jídle, aby netloustla.  Hydroterapie je v podstatě obdoba výplachů u dobrého vojáka Švejka až na to, že se používá dvoucestný kohout, kterým jde voda dovnitř a stolice ven. Zhruba totéž docílíte opakovanými nálevy klystýrem. Kdyby prevence nádorů střeva byla tak jednoduchá  a stačilo by dávat klystýry, věřte mi, že již by byly zavedeny celosvětově .  Jinak hydroterapie není špatná živnost, jako všechny  obchody s důvěřivostí lidí.

 

 

 

„Zázračná hladovka“

Hladovky  nám doporučují různé časopisy jako očistné půsty nebo cestu ke zdraví a ke štíhlosti. Dokonce někteří léčitelé doporučují hladovku jako léčebnou protinádorovou metodu. Bohužel nádory se chovají natolik autonomně ( samostatně), že není možné vyhladovět nádor, ale vždy jen hostitele nádoru. Někdy se setkávám s pacienty, kteří při zjištění nádoru začali s drastickou hladovkou a přijdou v době, kdy jsou tak zdevastovaní a vyhublí, že žádná další onkologická léčba nepřichází v úvahu.  Jsou studie, které dokládají, že váhový pokles o 10% za 6měsíců  nebo  5% za 1 měsíc významně zhoršují pooperační stav, snášenlivost chemoterapie atd. Všimněte si, že se nepíše o kilogramech, ale o procentech. Tedy i člověk, který má nadváhu a připadá nám tlustý, může být ohrožený větším hubnutím. Jsou někteří léčitelé a šarlatáni ( asi bych spíše řekla psychopati), kteří tvrdí, že po 21 dnech hladovění dochází k odstranění začínajících nádorů a nejlepší výsledky jsou při hladovění 45 dní , kdy dochází k nejlepší očistě. 

            Při 4 denním hladovění již může dojít k poklesu obranyschopnosti. Pokud  je součástí našeho jídelníčku ovoce, zelenina , kysané mléčné výrobky  a celozrnné pečivo, dochází k „čištění“  našeho organismu neustále.  Hladovějící tělo si nebere ze zásob jen tuky, ale musí sáhnout i do bílkovin ( do svalové hmoty).

  Pokud hladoví obézní člověk za účelem hubnutí, ocitá se v pasti, protože mu klesá bazální  metabolismu (snižuje se množství energie, které spálí v klidu) a po hladovce musí být mnohem menší příjem stravy než před ní, jinak váha začne závratnou rychlostí stoupat ( jo-jo efekt).

Každá hladovka urychluje řídnutí kostí (osteoporosu). Vlivem hladovky vypadávají vlasy, zhoršuje se kvalita pleti, vzniká ideální terén pro vznik celulitidy.  Většina „hladovkářů“ je nervozní, úzkostná, nejsou schopni se soustředit. 

Informace o hladovění se šíří i na internetu a těmto „ vyznavačům“ není možné vymluvit nesmyslnost jejich počínání.  Pokud chcete hubnout, protože máte nadváhu, můžete se obrátit do naší Poradny zdravé výživy a odvykání kouření ve II. patře nové budovy. Řada našich klientů již dosáhla svých cílů a postupně ztrácí váhu. Léčba je zdarma a obě Mgr. Zdena Svobodová i Iva Hrnčiříková se problematice velmi věnují.

 

 

 

 

 

 „ I mlsat se dá zdravě“

Krůtí špíz s jablky v rozmarýnu ( 1 porce 75g = 600kJ)

90g krůtího masa

1 lžíce rostlinného oleje

25g jablek

rozmarýn

 Krůtí špíz s jablky krátce osmahneme, po té obalíme v rozmarýnu a dopečeme.

 

Křupavá zelenina s dipy ( 1 porce =cca 150kJ)

Kousky zeleniny ( mrkev, paprika, salátová okurka, řapíkatý celer, brokolice) nakrájíme na nudličky a namáčíme do různých omáček

Omáčky ( dipy):

Bylinková- nízkotučný tvaroh, mléko, česnek, kopr, pažitka nebo jiné bylinky, osolit

Sýrová- nízkotučný tvaroh, zakysaná smetana, 3 lžíce nastrouhaného tvrdého sýru, osolit, přidat sladkou papriku či kmín

Exotická- 1 kus avokáda, 2 stroužky česneku, citrónová šťáva- vše rozmixovat, osolit

Papriková- nakrájené feferonky, cibule, olej, rajský protlak. Papriku podusíme na smažené cibulce, přidáme protlak, ochutíme, necháme vychladnout.

 

Jablečná kolečka ( 1 kus =70kJ)

6-8 jablek po 5-7 plátcích ( dohromady 30-40 plátků)

sladká tvarohová pomazánka: 250g měkkého nízkotučného tvarohu,1 dcl mléka, umělé sladidlo, citronová kůra, vanilka, ořechy

Jablka nakrájíme na kolečka a zbavíme jádřinců. Jablečná kolečka potíráme našlehanou tvarohovou pomazánkou a posypeme strouhanými ořechy.

 

 

Čočkový salát ( 1 porce 2000Kj)

Syrová čočka 70g, kukuřice steril. 20g, okurky steril.20g, žampiony steril. 30g, cibule steril 20g, jogurt bílý 20g, majonéza 5g, olej slunečnicový, paprika čerstvá 5g, sůl, hořčice, pepř

Uvařenou čočku smícháme se sterilovanou kukuřicí, žampiony a okurkami, dále pak s cibulí a čerstvou paprikou. Salát dochutíme směsí jogurtu, majonézy, oleje, hořčice. Povrch zdobíme petrželovou natí. Jako přílohu podáme krajíček celozrnného chleba.

 

 

 

 

https://scontent-a.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10580238_4677432149179_5701038272254844406_n.jpg?oh=a5e0970e73a9daab8585d26b56beb376&oe=54D0B73D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na obzvlášt´jemnou,  křehkou nebo poraněnou kůži chodidel doporučuje zábaly z vařené rýže. Bílou rýži vařte tak dlouho dokud se nerozvaří na kaši, ze které se dají dělat kuličky. Jemně je pak nanášejte na kůži chodidla , na šlapku, hřbet, nárt, kotník, a je-li potřeba , i na celé nohy. Tato metoda je vhodná obzvláště pro novorozence a staré osoby. Kuličkami rýže můžeme potírat celé tělo, od chodidel až po obličej, Ošetřované části těla by se neměly po aplikaci oplachovat .Rýžový zábal má zmírńující a relaxační účinky.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS1XTdOdaFKL9oXyGJSLd90OhnvdTvrfmhMbxB2V1SBogi7Cta8jA